TÉMA Ovulace

Syndrom polycystických ovarií

Když se vám nedaří otěhotnět, může to mít řadu příčin. Jednou z těch častějších je tzv. syndrom polycystických ovarií (PCOS), tedy endokrinní onemocnění, které postihuje 5 až 10 % žen v plodném (fertilním) věku.

Syndrom polycystickýcho varií bývá často definován jako chronická anovulace s hyperandrogenémií, přeloženo do srozumitelnějšího jazyka, jedná se o stav, kdy v těle ženy nedochází k ovulaci, což je často doprovázeno zvýšenou hladinou mužských (androgenních) hormonů a nadměrným ochlupením.

Toto endokrinní onemocnění nelze jednoznačně definovat, má mnohé doprovodné příznaky a u každé ženy se může projevovat odlišným způsobem. Stěžejním společným znakem tak zůstává nepravidelnost menstruačního cyklu. Spouštěcím mechanismem PCOS je často nárůst tělesné hmotnosti.

Většina žen, kterým byl diagnostikován PCOS, mají nepravidelný menstruační cyklus, setkáváme se u nich obvykle s oligoamenoreou (krvácení v intervalu delším než 35 dní, ale kratším než 90 dní), anebo sekundární amenoreou (absence krvácení v důsledku nízké hladiny estrogenu). PCOS může být však i příčinou primární amenorey (nedostaví-li se menstruace u ženy do jejích 18 let).

Syndrom polycystických ovarií může zapříčinit také tzv. anovulační sterilitu (ve vaječnících nedochází k uvolnění vajíčka). Ženy s PCOS mají také více problémů v těhotenství, což však může ve větší míře souviset s obezitou, která PCOS doprovází ve 20 - 80 % případů a výrazně ovlivňuje klinický obraz onemocnění. Obezita jako taková je doprovázena vyšším výskytem gynekologických onemocnění, jako jsou sterilita (neplodnost), porucha menstruačního cyklu, vyšší riziko porodnických komplikací či eklampsie.

PCOS doprovází také nejrůznější kožní projevy. Jedná se mimo jiné o akné, což je typický projev hyperandrogenémie, hirsutismus (nadměrné ochlupení v typicky mužských oblastech) nebo alopecie androgenního typu (vypadávání vlasů a následný vznik koutů a pleše).

PCOS není gynekologickým onemocněním, ačkoli je doprovázeno řadou gynekologických problémů. Jedná se však o onemocnění endokrinní, které úzce souvisí s inzulinovou senzitivitou. V 90. letech 20. století dospěli lékaři k tomu, že PCOS souvisí s hyperinzulinémií (nadměrně zvýšená hladina inzulínu v krvi), případně také s narušenou glukózovou tolerancí. Tato spojitost však podle některých lékařů nebyla doposud dostatečně prokázána.

Zatím neexistují žádné léky, které by léčily PCOS jako celek. Současná medicína dokáže léčit jednotlivé symptomy, a to povětšinou pouze na omezenou dobu. Konzervativní léčba si vystačí s indikací hormonální antikoncepce. Velmi důležitá je také redukce počáteční hmotnosti, která, jak se prokázalo, vede k obnově ovulačního cyklu, současně i k poklesu hladiny androgenů. Případná chirurgická léčba má především za cíl pozitivně ovlivnit případné změny plodnosti, nejčastěji se používá tzv. laparoskopická elektroauterizace ovarií.

Máte nějaké zkušenosti s tímto onemocněním vy?

Syndrom polycystických ovarií patří do témat
 • není lék... Věra 08.04.2012 04:51:50

  Asi záleží ke komu v Endokr.ústavu na Národní chodíte...Bohužel je to onemocnění,na které není lék.Má lékařka je Mudr.Dvořáková a nemohu si stěžovat na její přístup.Mám také Syndrom.pol.ovárii-kromě hirsutismu a obezity nemám jiné příznaky tohoto onemocnění-a dokonce...jsem v 7měsíci těhotenství..přirozeně bez podpůrných léků.

 • MUDr. Srbová: HOROR Renáta 22.11.2011 13:37:13

  Omluva: Tak musím říci, že největší "expert" v endokrinolog. ústavu není pí Dryáková, ale pí Srbová, horor, hrůza, svrab a neštovice, fuj, vrátit diplom (do Plzně??? :-( ... Na které VŠ jí ho vytiskli?

  • Re: MUDr. Srbová: HOROR Jančulka 23.11.2011 12:17:39

   To je smutný. Taky jsem měla podobný zkušenosti (patřim mezi těch 5-10%). Nikdo si s tim neví rady.

   • MUDr. Srbová: HOROR Sylva 28.11.2011 11:02:13

    Je to katastrofa, že v 21. století endokrinolog neví, co je endokrinní onemocnění: jen do člověka cpát levné hormony, které vedou k rakovině prsu. Hrůza. Máte špatnou zkušenost s paní Srbovou Libuší či s jinou "expertkou"?

 • Renáta 22.11.2011 12:55:34

  ENDOKRINNÍ ONEMOCNĚNÍ S KTERÝM VÁS V NAŠEM ENDOKRINOLOGICKÉM ÚSTAVU
  VYHODÍ ZE DVEŘÍ.
  Asi nejen DRYÁKOVÁ Marie, MUDr.,CSc., Vám řekne, že: "to s hormony vůbec necouvisí", ale asi i jinéí"odborníci" odtud, kteří budou hledat Vaši diagnózu na webu pomocí Google.
  Nádhera!!!

  • Ano, je to Srbová. Renáta 23.11.2011 12:15:25

   Ano, jméno dotyčné je Srbová. Nikoli jinak.

 • !!! Renáta 22.11.2011 13:03:02

  Endokrinní onemocnění, kterým se "odborní lékaři" na Endokrinologii v ENDOKRINOLOGICKÉM ÚSTAVU, KONRÉTNĚ ZDE: Národní 139/8
  Nové Město, Praha
  224 905 111
  NAPROSTO, ALE NAPROSTO VŮBEC NEZABÝVAJÍ!!!!

Přidat příspěvek k tématu ???

* Povinné pole

Ovulace patří do témat

Adresář

Ovulace ptejte se v poradně

Diskutujte na téma Ovulace

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku